Chovatelská stanice věnující se chovu plemen československý vlčák (ČSV)západosibiřská lajka (ZSL).

U obou plemen klademe důraz na zdraví, pracovní upotřebitelnost, další využitelnost v chovu a soulad se standardem. S majiteli našich odchovů jsme rádi v kontaktu, zároveň jsme jim vždy k dispozici radou a v případě potřeby i přímou pomocí ať už se jedná o výchovu, výcvik, výživu apod.

Naše chovatelská stanice byla založena v roce 2002. Nikdy nebylo jejím cílem otáčet abecedu, ale odchovávat pokud možno zdravé, povahově vyrovnané a standardní jedince, kteří budou pro další chov přínosem. Jsme toho názoru, že u málopočetných plemen jsou na jedné feně dostačující max. 3 vrhy, u fen špičkových pak vrhů 5, a to z důvodu zachování pestrosti populace, kterou velké množství vlastních sourozenců a polosourozenců ve výsledku poškozuje. Z tohoto důvodu také neopakujeme krytí, byť by bylo „sebeosvědčenější“.

Helena Hubáčková – ČSV

tel. +420 777 064 003

Plemeni československý vlčák se věnuji od roku 1996, kdy jsem se stala členkou KCHČSV ČR a začala se aktivně zajímat o plemeno. V roce 1997 se narodil Alan ze Smaragových vodopádů, můj první ČSV, na kterého jsem rok čekala.

V roce 2002 pak do mého života vstoupila Felon Eden severu, zakladatelka našeho chovu československých vlčáků Sotis.

Dlouhé roky jsem se se svými psy kromě výstav věnovala všestrannému sportovnímu výcviku a složila s nimi řadu zkoušek i se úspěšně účastnila závodů.

Petr Pixa – ZSL

tel. +420 774 960 139

Láska k lesu a vztah k přírodě mě přivedl k myslivosti, které se aktivně věnuji od roku 1996. Při výběru svého prvního lovecky vedeného psa jsem pro houževnatost, vytrvalost, odolnost, samostatnost a samozřejmě pro výborné lovecké vlastnosti zvolil plemeno západosibiřská lajka. V lese mě tak začala doprovázet Carin od Horusického rybníka, o kterou jsem bohužel v roce 2006 tragicky přišel. Prázdné místo po téhle vynikající pracantce za nedlouho zaplnili ArgoAmir od Šargounského mlýna, k nimž se v roce 2011 připojili holčičky FrenFirst Lady z Letné.

Se svými lajkami jsem se vždy věnoval jak lovu individuálnímu, tak i společným naháňkám, kde se uplatní především jejich vynikající orientační smysl a schopnost pracovat samostatně na velkou vzdálenost od vůdce. Samozřejmostí pro mě vždy byly i lovecké zkoušky, které měly složeny všechny mé lajky.